Haber

Çin Sahil Güvenlik Gemisi Filipin Gemisine Müdahale Etti

Bir Çin sahil güvenlik gemisi, Güney Çin Denizi’nde Filipinler’e ait bir gemiyi durdurdu. Gemilerin çarpışması iki ülke arasındaki gerilimi artırdı.

Güney Çin Denizi’nde Filipinler ile Çin arasında gerginlik arttı. Dün Güney Çin Denizi’nde bir Çin sahil güvenlik gemisi ile bir Filipin sahil güvenlik gemisi çarpıştı. Çin sahil güvenliğinden yapılan açıklamada, Filipin gemisinin uyarılara rağmen “izinsiz” Çin sularına girdiği ve geminin hareket ederek durdurulduğu belirtildi.

Çin tarafından yapılan açıklamada, çarpışmadan Filipinler sorumlu tutulurken, Filipinler de Çin’i gemiyi kasten vurmakla suçladı. Filipin Ulusal Güvenlik Konseyi, sahil güvenlik, Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı Çin’in eylemlerini kınadı. Filipinler Savunma Bakanı Gilberto Teodoro düzenlediği basın toplantısında, “Çin sahil güvenlik gemileri, uluslararası hukuku açıkça ihlal ederek Filipinler’in ikmal gemisini ve sahil güvenlik gemisini taciz etti.” dedi.

Çin, Güney Çin Denizi’nin büyük bir bölümünde hak iddia ederken, Brunei, Malezya, Filipinler, Tayvan ve Vietnam da bölgede egemenlik iddiasında bulunuyor. – MANİLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu