Haber

Yargıtay Boşanmada Eşe Cinsel Mesaj Göndermeyi “Cinsel Taciz” Olarak Değerlendirdi

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, boşanma aşamasında olduğu ve birlikte olduğu eşine cinsel içerikli yazı gönderen kişi hakkında ‘cinsel taciz’ suçlamasıyla açılan davadaki beraat kararını bozdu. yasalara aykırı bularak farklı bir hayatı oldu.

Odanın kararına göre, Antalya’da yaşayan ve boşanma davaları devam eden çiftten biri, eşine telefonla cinsel içerikli mesajlar gönderdi. Bu durumdan rahatsız olan eşi hata duyurusu yaptı.

‘Cinsel taciz’ suçlamasıyla yargılanan ve mesajı gönderen Manavgat 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan eş beraat etti.

Yerel mahkemenin kararına yapılan itirazı inceleyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, sanıkların beraatini usule aykırı bularak oybirliğiyle bozdu.

3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor

Sanığın attığı ifadenin içeriğinin belirlendiği ve eşinin açıkça istememesi nedeniyle suçun unsurlarının oluştuğunun belirtildiği kararda şu ifadelere yer verildi:

“Davalının cep telefonu aracılığıyla cinsel içerikli mesajlar göndermesi karşısında Türk Medeni Kanunu’nun 197. maddesinin boşanma aşamasındaki eşlere farklı yaşama imkânı tanıdığı ve bu süreçte katılımcının açıkça arzu etmediği sanığın kötü niyetli fiilleri, yanlış yazılı münasebet ile isnat edilen kabahatten dolayı cezalandırılması gerekirdi. beraat hukuka aykırıdır”

Türk Ceza Kanunu’nun 105. maddesinde, “cinsel taciz” suçunu işleyenlere, mağdurun şikayeti üzerine 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verileceği ve cezanın yarı oranında artırılacağı öngörülüyor. posta veya elektronik iletişim araçlarının sağladığı kolaylıklardan yararlanmak suretiyle hata işlenmişse. .

mesudiyeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu