Haber

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesinde: Hayatını kaybedenlerin sayısı 8 bin 574’e yükseldi

Kahramanmaraş 7,7 ve 7,6 merkezli depremler 10 ilde büyük yıkıma neden oldu. Binlerce bina enkaza dönerken çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti.

CAN KAYBI 8 BİNİ AŞTI

Depremin merkez üssü bugün Kahramanmaraş Türkiye’ye açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu an itibariyle ölü sayısı 8 bin 574, yaralı sayısı 49 bin 133, yıkılan bina sayısı 6 bin 444. Tüm imkanlarımızı seferber ettik. devlet tüm imkanlarıyla AFAD başta olmak üzere belediyelerle çalışmalarını yürütüyor.” söz konusu.

“Vatandaşımızın sokakta kalmasına izin vermiyoruz”

Erdoğan’ın açıklamalarından manşetler: “Buradan milletimin bu afetlerde gösterdiği gibi, vatandaşlarım da bu afetlerde sabır gösterdi, bundan sonra da gösterecektir. Bütün çalışmalarımızda bakanlarımla birlikte bu operasyonların uyumunu yürütüyoruz. Devletin kurumları iş başında. İkinci gün ve bugün.” Durum hakim oldu. Enkazla ilgili çalışmalar devam ediyor, bakanlığımız enkaz kaldırma çalışmalarını yürütmeye başlıyor. Hedefimiz 1 yıl içerisinde bunları Kahramanmaraş ve 9 ilde toplu konut idaresi ile aynı şekilde gerçekleştirmek. Vatandaşlarımızın sokakta kalmasına asla izin veremeyiz.

“OTELDE KONAKLAMAK İSTEYENLERİ YERLEŞTİRMEYE HAZIRIZ”

Şu anda vatandaşlarımız Antalya, Alanya, Mersin gibi bölgelerde otellerle görüşme yaptı. Otellerde konaklamak isteyenler olursa vatandaşlarımızı yerleştirmeye hazırız. Çok önemli bir oda sayısına ulaştık. Vatandaşlarımız isterse kendilerini oraya yerleştirerek tüm imkanlarımızı oraya seferber ederiz. Tüm gıda ihtiyaçları karşılanacak. Yakıtta bazı tuzaklar var. Bunları yavaş yavaş aşıyoruz.

“HASAR TESPİTİ OLAN AİLELERE 10 BİN LİRA VERECEĞİZ”

AFAD’ın açıklamaları dışında provokatörlere fırsat vermemenizi özellikle istiyorum. Bugün birlik olma zamanı. Dayanışma zamanı. Tüm kaynaklarımızı seferber ettik. Şu an itibariyle bir takım hazırlıklar yapıp hasar tespiti ile birlikte ailelere desteğimizi vereceğiz. Bu konuda Hazine Maliyesinden belli bir bütçe ayırdık. İnşallah bu bütçe ile her bir ailemize zarar tespitleri ile onları rahatlatacak bir rakam vereceğiz. 10 bin olarak planladık.”

Detaylar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu